شات بلاست

شات بلاست چیست

به فرایند پرتاب ساچمه های ریز فولادی به سطح فلزات (نمونه کار های صنعتی) به منظور پوسته زدایی بعد از عملیات ریختگری، زنگ زدایی، رنگ زدایی و تمیزکاری، شات بلاست می گویند. البته اگر از فشار هوا برای فرایند پرتاب ساچمه استفاده شود به این عملیات ایربلاست می گویند ولی اگر از توربین های پر سرعت با چرخ دوار این ساچمه ها پاشیده شود فرایند را شات بلاست می نامند.

در حالت کلی یک دستگاه شات بلاست از سه قسمت تشکیل می شود:

1- الواتور به عنوان بالابرنده ساچمه.

2- توربین که نقش پاشنده ساچمه را بازی می کند.

3- توربین غبارگیر که مسئولیت جمع آوری گرد و غبار حاصل از عمل شات بلاست را دارد.

در تکنولوژي شات بلاست با ذرات فلزي توسط پرتاب ذرات فلزي ریز با مخلوطی از مواد ساینده فلزي و شـن )سنگریزه ( با سرعتی بالا به سطحی است که تمیز کاري می شود. این نیروي زیاد پرتـابی توسـط نیـروي گریز از مرکز چرخشی چرخی است که پره هاي پارو مانند قابل تغییر داشته و سـرعت بـالایی دارد. مـواد ساینده در طول شعاع چرخشی پره ها حرکت کرده و باسرعت زیاد در جهت قابـل تنظـیم و تعیـین شـده برخورد می کنند. همین که ماده ساینده با سطح برخورد کرد آنرا تمیز می کند، سپس ماده ساینده کمانه کرده و داخل اتاقکی می شود که مجدد مورد مصرف قرار می گیرد، ماده سـاینده قابـل مصـرف مجـدد از گرد و غبار و مواد اضافی جدا شده و مجدد استفاده می شود. جریان هوا گردو غبـار را توسـط شـلنگ بـه جمع کننده گرد و غبار برده که از آنجا دور ریخته می شود.

 

کارخانه شات بلاست پویا در راستای توسعه صنعتی کشور اقدام به طراحی و ساخت دستگاه های شات بلاست درامی با ظرفیت های متنوع کرده است. از ویژگی های ممتاز محصول تولیدی کارخانه شان بلاست پویا این است که بیش از نود درصد از قطعات آن تولید داخل بوده و پشتیبانی مناسبی برای مصرف کنندگان دارد.

انواع دستگاه شات بلاست

شات بلاست درامی

به جرات می توان گفت، دستگاه های شات بلاست درامی پرکاربرد ترین دستگاه های شات بلاست می باشند. علت این موضوع این است که قطعات تولیدی در صنعت متالوژی اکثرا دارای ابعاد کوچکی بوده ولی در تیراژ زیادی تولید می شوند.

دستگاه شات بلاست درامی از دو استوانه افقی غلتان که به یک لاستیک متخلخل متصل هستند، ساخته شده اند. این مجموعه در یک محفظه قرار دارد. قطعات نیاز به شات بلاستینگ را در این محفظه ریخته و بعد از روشن کردن دستگاه با دوران این استوانه ها قطعات زیر و رو شده و هم زمان از سمت بالا ساچمه های پر سرعت توسط  توربین پر قدرت ساچمه ها را روی قطعات می پاشد. این کار باعث می شود که سطح قطعات، پرداخت لازم را پیدا کنند. البته لازم به توضیح است که ساچمه ها بعد از عملیات از طریق حفره های روی لاستیک دوار به پایین هدایت شده و توسط الواتور به چرخه توربین باز می گردد. در این فرایند مقادیری گرد و غبار تولید می شود که توسط مکنده به خارج از محفظه انتقال می یابد.

محدودیت های دستگاه درامی

هر وسیله علاوه بر کارایی مورد نظر دارای محدودیت هایی نیز می باشد. دستگاه های درامی برای فرایند شات بلاستینگ دارای چند محدودیت هستند. مثلا ریختن وسایل نوک تیز در داخل آنها ممنوع است زیرا به لاستیک دوار خسارت جبران ناپذیری وارد می کند. همچنین از ریختن وسایل حساس مانند سر سیلندر و سیلندر در داخل محفظه باید خودداری کرد چون این دستگاه درامی تمام قسمت های قطعه را تحت تاثیر می گذارد که برای محفظه داخلی اینگونه قطعات  مطلوب نیست. از دیگر محدودیت دستگاه درامی می توان به محدودیت ابعاد قطعات اشاره کرد. 

شات بلاست آویزی

شات بلاست آویزی یکی از انواع دستگاه های شات بلاست است که در صنعت کاربرد های مخصوص خود را دارد. برخی از تولیدات صنعتی مانند کپسول های گاز، کپسول های آتش نشانی، رینگ اتومبیل دارای ابعاد بزرگی می باشند. قرار دادن این وسایل در دستگاه های درامی عملا غیر ممکن است در این شرایط دستگاه های آویزی به کمک صنعتگران می آید. 

دستگاه های درامی دارای یک بالابر کوچک است که قطعات را تا داخل دستگاه حمل می گند در داخل شات بلاست آویزی مجموعه ای از قلاب ها قرار دارد که بر روی یک صفحه گردان قرار گرفته اند. با آویزان کردن قطعات به آنها درب دستگاه بسته می شود. با روشن شدن دستگاه، همزمان با دوران قلاب ها توربین های ساچمه پاش شروع به پرتاب ساچمه ها به سطح قطعلا می کنند. . سطح کار به صورت یکنواخت پرداخت می شود.

دستگاه های آویزی به صورت دو توربینه و سه توربینه ساخته می شوند. کارخانه شات بلاست پویا افتخار دارد هر دو مدل از این دستگاه را تولیدو در اختیار صنعتگران گرامی قرار داده است. 

شات بلاست میزی

یکی دیگر از انواع دستگاه های شات بلاست دستگاه شات بلاست میزی (Table shotblast) در این دستگاه قطعاتی که نیاز به پرداخت دارند بر روی یک میز دوار قرار گرفته و ساچمه ها با شتاب بالا بر روی آنها پاشیده می شوند. از این دستگاه برای قطعاتی که نیاز به شات بلاست یک یا دو سطح دارند استفاده می شود. از طرفی برخی از قطعات نباید در داخل دستگاه های درامی قرار بگیرند زیرا هم زدن این قطعات به قطعه آسیب می زند. به عنوان  مثال برای شات بلاست سر سیلندر از این دستگاه استفاده می شود. دستگاه شات بلاست میزی تفاوت دیگری نیز با سایر دستگاه ها دارد. بدنه داخلی این دستگاه از فولاد ضد سایش ساخته می شود چرا که در درازمدت بر اثر برخورد ساچمه با بدنه  شاهد فرسودگی دستگاه خواهیم بود.

شات بلاست نواری

در صنایع سنگین بعضا با قطعات بسیار بزرگی نظیر تیر آهن و انواع لوله های گاز و آب و به طور کلی لوله ها مواجه خواهیم شد. بی شک هیچ کدام از انواع دستگاه های شات بلاست جوابگوی  نیاز های ما نخواهد بود. در اینجا دستگاه شات بلاست نواری به کمک ما می آید. ایندستگاه از یک نوار متحرک یا تعدادی استوانه غلتان ساخته شده است، که قطعه مورد نظر ما را به داخل محفظه شات بلاست هدایت می کند. ورودی و خروجی محفظه با لاستیک های آویزان و کرکره مانندی مسدود می شودکه مانع از خروج ساچمه های پرتابی شود. این نوع از دستگاه ها صرفا در صنایع بزرگ کاربرد دارد.